Tělo jako chrám

Masáž pánevního dna

aneb vaginání mapování nebo léčení jóni

To všechno jsou jiné názvy pro podobnou techniku. Ženské pánevní dno už naštěstí není tak tabuizované téma a čím dál tím víc se objevují různé články, cvičení, kurzy nebo terapie. Svalová struktura pánevního dna je velmi složitá (má tři vrstvy svalů různých funkcí) a většina žen ji má v určité disharmonii, tedy buď příliš uvolněné nebo příliš napjaté. Cvičením lze svaly posilovat, ale uvolnit cvičením hluboké vnitřní svaly je téměř nemožné. Harmonie znamená vlastně jejich pružnost. Většinou nemáme problém jít na masáž, pokud nás bolí za krkem, ale pokud cítíme napětí v pánvi, je to stále pro mnoho žen tabu.

Tak jako jinde v těle, s postupujícím životem si střádáme v pánevním dně napětí na drobných svalových úponech. Z fyziologického hlediska se jedná o tzv. nedokončený vazomotorický cyklus. Způsob, jakým se emoce ukládají v těle, podrobněji popisuji v článku o biodynamické masáži. V pánvi se pak logicky hromadí napětí a emoce spojené s ženskou sexualitou a mateřstvím, a to ať už jsou naplněné nebo naopak. Porody, potraty, lékařské zásahy, neschopnost otěhotnět, nedobrovolný, necitlivý nebo nechtěný sex, vlastní tabu spojená s vagínou, popření ženství, nesoulad s cyklem…

Toto napětí se za čas stane trvalé a zapříčiní celkovou ztuhlost pánevní oblasti, nedokrvení, necitlivost. Postupně může přejít v bolesti, poruchy nebo bolestivost cyklu, výtoky (říká se, že vagína pláče), sexuální znecitlivění, nemožnost dosáhnout orgasmu, pálení nebo jiné lékařské potíže.

Technika samotná pochází z tantry. Tlakem prstu působí terapeut/ka na vybranou řadu bodů napřed vně pánve v podbřišku (kolem pánevní a stydké kosti), posléze kolem poševního vstupu a nakonec uvnitř vagíny. Intenzita tlaku by měla být na škále od nuly (vůbec nebolí) do deseti (nejde to vydržet) někde na osmičce. Intenzitu i celý proces si řídí klientka. Terapeut/ka zná postup. Účelem je, pokud narazíme na bolestivý bod, držet tlak tak dlouho, dokud to nepovolí. Je to velmi jasný okamžik, kdy (aniž by se změnil vnější tlak), bolest najednou povolí.

To, že žena během léčení komunikuje, sděluje své pocity, řídí si intenzitu a dobu, kterou strávíme na jednotlivých místech, jí dává plnou kontrolu na tím, co se děje s jejím tělem. Je to i velmi léčivé zvláště pro ty ženy, které si v jiných situacích říct neumějí nebo zůstávají v pocitu oběti.

Podle toho, na kolik bolestivých bodů narazíme, je určen i počet následných sezení. Jedno sezení (včetně úvodní uvolňovací masáže a naladění se na sebe samotnou i mezi sebou) trvá cca 2-3 hodiny. Celé léčení pak trvá většinou 2-3 sezení, pokud se aplikuje poprvé. Já už jsem zařadila do péče o sebe alespoň jedno mapování za rok. Ta citlivost i následné potěšení se vyplatí :-).

Vždy, když pracuji s klientkami na uvolňování emocí z těla, podporuju je v jejich vyjadřování. Jednotlivé body je nutné určitě prodýchat, ale klidně i prokřičet, vynadávat nebo vybrečet. Cokoli ze sebe vypustíte, jen ulevíte sobě a tělu a zbavíte se něčeho, co už opravdu, ale opravdu! nepotřebujete nosit dál s sebou.

Podle toho, v jakém stavu napětí je vaše tělo i pánev, je dost dobře možné, že před mapováním bude ještě nutné absolvovat jednu masáž na uvolnění svalů kolem kostrče a kyčlí. (Používám na to techniky tantrického „odzbrojení“ Andrew Barnese.)

Vaginální mapování je velmi léčivá masáž, která (chcete-li to lékařsky) vrátí prokrvení do svalů i sliznic pánve. Vrátí živost a sexuální (tedy životní) energii do vaší jóni (v sanskrtu výraz pro ženské pohlavní orgány, v doslovném překladu pak „původ“ nebo „zdroj“). A zbaví vás řady potíží a nahradí je potěšením.

Než se rozhodnete pro absolvování terapie, jste vítány na nezávaznou konzultaci, můžete se podívat na prostory a vyzkoušet vzájemné ladění.

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?