fbpx
Tělo jako chrám

Proč mít v tantrické masáži záměr? Protože určuje obsah i prožitek.

Tantrická masáž je do jisté míry intuitivní a velmi záleží na citlivosti a vnímavosti maséra/ky. Nemá, na rozdíl třeba od sportovní masáže, pevně daný sled hmatů. Proto se můžete dočkat velmi různorodých zážitků a různých podání. Výsledný prožitek je tak vždy kombinací záměru, energie a zkušenosti maséra/ky a schopnosti otevřít se prožitku a energii přijímajícího. Takže – na první pohled – je to dost nepřehledná džungle. Právě formulace záměru vám však pomůže určit obsah i výsledný prožitek a pomůže v hledání maséra/ky. Jaké jsou tedy možnosti?

Existuje určitý ustálený rámec průběhu masáže (alespoň té běžné). Na začátku rituál ve stoje, pak tzv. exit masáž, která dlouhými hladivými tahy stahuje negativní energii, únavu a propojuje celé tělo. Pak většinou následují nějaké zemitější masérské hmaty na uvolnění větších svalových skupin. Tahle část slouží také k tomu, že se mysl přijímajícího pomalu zpomaluje, přestane těkat po všedních starostech a pozornost se obrací do těla a k prožitku. Pak (většinou u první masáže) následuje dotyková ochutnávka: kožešinové rukavičky, paví pero, horké ručníky. Má za úkol zcitlivět vaše tělo, vaše mysl se může zabývat kvalitou jednotlivých doteků a uvědoměním si, co se vám vlastně líbí, co je příjemné, vzrušující. Pak následuje masáž horkým olejem, což už je slastný a smyslný celotělový zážitek. V poslední části pak přichází masáž intimních partií a probuzení sexuální energie.

Vlastně to vypadá celkem strukturovaně, pokud se bavíme o formě. Ale k jakému prožitku vás to povede, určuje právě záměr. Tomu se přizpůsobuje průběh, intenzita, tempo, tlak nebo míra intimity. Ale hlavně vědomí maséra/ky i přijímajícího. Je známé pravidlo – ENERGIE NÁSLEDUJE ZÁMĚR. Jaké jsou nejčastější záměry v masáži?

  • něco vás trápí a hledáte léčení dotekem
  • chcete zkoumat svoje tělo, objevovat, zkoušet něco nového nebo rozšiřovat svoje prožitky a vede vás hravost
  • už máte prozkoumáno, vyléčeno a chcete si prostě odpočinout, nabrat energii, potěšit tělo i duši

Každý ze záměrů si určitě zaslouží samostatný článek, tak alespoň stručně:

Léčení v tantrické masáži

Jaké trápení lze léčit dotekem? Především třeba to, že máte ostych přijímat dotek. Mnoho lidí má problém s přijetím vlastního těla, má z doteku strach nebo snáší dotek jen na určitých částech těla. Často po různých traumatech, v důsledku studu, různých bloků, zděděných vzorců, puritánské výchovy, urážlivých poznámek rodičů nebo partnera, sexuálních traumat. Mnoho žen třeba v důsledku toho nezažilo orgasmus. Nebo jste plní emocí, které potřebujete někde vypustit a dotek vám k tomu pomůže. Tantrická masáž často uvolní potlačené slzy a smutek, někdy i vztek. Jsou i léčebné metody jako léčení jóni (vaginální mapování) nebo léčení lingamu (penisu), které vedou k uvolnění pánevní oblasti, rozpuštění traumat v ní uložených a mohou vést k obnovení toku sexuální energie.

Zkrátka během života můžeme přijít ke spoustě zranění v naší intimitě, přijetí vlastního těla a přijetí vlastní sexuality. Tantrická masáž může pomalu vracet sebepřijetí a lásku k vlastnímu tělu. Můžete v bezpečném prostředí přepisovat destruktivní vzorce. Máte prostor jen přijímat laskavý a láskyplný dotek, můžete ho ovlivnit, zkoumat. Nemusíte nic předstírat, vracet, nejste hodnoceni ani posuzováni a můžete být sami sebou ve svém zranitelném prostoru.

Zvláště pokud hledáte u tantrické masáže léčení, je dobré si napřed ověřit kvality maséra či masérky, které se hodláte svěřit do rukou. Mnoho masérek je zaučených na rychlo přes víkend nebo mají přirozený talent pro erotické masáže. Pro léčení je však žádoucí nějaký delší výcvik nebo bodywork. Pocit důvěry, bezpečí a svobody projevení emocí je základem úspěchu.

Hravost a zkoumání

Hravost a zkoumání je asi nejčastějším důvodem pro první návštěvu masáže. Žene vás zvědavost. Objevujete svoje tělo, zkoumáte, jak reaguje na jednotlivé druhy doteků, chcete prožít něco nového. U následných masáží můžete zkoumat nebo rozšiřovat svoje orgasmické prožitky, zkusit svoje tělo prožívat jinak, vystoupit ze zajetých kolejí, odvážně vyzkoušet prvky vědomého BDSM v rámci masáže nebo svoje tělo vést k celotělovým energetickým prožitkům. Začnete pomalu používat tři klíče k prožívání, a to je dech, pohyb a hlas. Zkušený masér/ka vás určitě bude inspirovat v celé škále prožitků. Po několika masážích tak můžete zjistit, že vaše tělo je úžasný nástroj, třeba jako harfa s mnoha strunami, na který lze hrát krásné melodie a akordy, zatímco vy jste do něj zatím jen bušili a byli jste rádi, že vyluzuje zvuk.

Hravost a zkoumání si pak můžete přenést do svého partnerského a intimního života a tím ho navždy obohatit. Stojí to za to 🙂

Potěšení těla i duše

Tohle si nejlépe užijete, když už máte „vyléčeno a vyzkoumáno“. To, že máte „vyléčeno“ znamená, že na vás už nijak zásadně netrápí traumata ani bloky a projevujete se svobodně. Že máte „vyzkoumáno“ znamená, že už máte otevřenou celu paletu prožitků a vaše tělo už je harfa 🙂 Dokážete si už říct o konkrétní prožitky. Víte, co se vám líbí. Tantrická masáž se může stát pravidelnou součástí vaší péče o sebe. O tělo i o duši. Záměrem může být uvolnění těla, meditace, relax, probuzení sexuální energie, divokosti, smyslné prožitky a potěšení. Jako zkušený přijímající si už budete umět říct, co chcete.

Je mnoho „skokanů“, kteří chtějí hned na první masáži zažít „úplně všechno“, nejlíp celotělový orgasmus. Nefunguje to. Tělo se vrací ke své citlivosti pomalu. Podle toho, jaká traumata, bloky a znecitlivění jste za ta léta života už nasbírali, tak „rychle“ se vrací k citlivosti. Většinou je to o tom si to svobodné prožívání prostě dovolit.

Co není vhodným záměrem? Uvolnění sexuálního přetlaku.

Tohle je takový stín v záměrech. Bohužel je velmi častý a poptávaný. Hranice mezi tantrickou a erotickou masáží je velmi tenká a je právě v tom záměru. Tantrická masáž má vést ke zcitlivění a rozšíření prožitku, nikoliv jen ke stimulaci. Ten rozdíl je velmi zásadní, přesto těžko viditelný jen v tom, co masér/ka „dělá“. Spočívá totiž v té vnitřní alchymii prožitku sebe sama. A ne každý masér/ka vás k tomu umí dovést. Takže používat tantrickou masáž jen k uvolnění sexuálního přetlaku je jako jezdit ve ferrari po poli. Rozdíl v prožitku může být podobný jako mezi pornem a krásným milováním, kde polem prožitku je vaše vlastní tělo.

Vydat se na průzkum mimo své vyjeté koleje vyžaduje odvahu a zranitelnost. Ale stojí to za to!

Formulace záměru

Formulovat si záměr v tantrické masáži je pro mnohé výzva. Často je pro nás těžké říct si o to, co chceme, i v běžném životě, natož pokud se to týká těla a intimity. Mnoho klientů to řeší tak, že to neřeší. „Já to nechám na vás“, „Ono to nějak dopadne“ nebo „Udělejte to tak, jak jste zvyklá“ jsou velmi obvyklé odpovědi na záměr. Vyplatí se překročit komfortní zónu a začít se vyjadřovat konkrétně. U léčení je to dokonce podmínka úspěchu. Masér/ka většinou neumí číst vaše myšlenky ani ze skleněné koule. I při sebecitlivějším přístupu a snaze porozumět a odhadnout záměr klienta se to nemusí podařit a vy můžete odcházet zklamaní, nenaplnění nebo dokonce naštvaní.

Naučit se vyjadřovat svoje přání se vám pak bude hodit i v partnerských vztazích a prožívání vlastní intimity a sexuality.

Vědět co chci a umět to formulovat je celoživotní škola a zdaleka se netýká jen tantrické masáže. S každou novou životní situací přichází nová výzva. Často to řešíme v koučinku. Takže když to nepůjde napoprvé, tak nezoufejte, buďte k sobě laskaví a zkuste to příště znovu 🙂

Chcete vědět o tantrické masáži více?

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?