fbpx
Tělo jako chrám

Co se děje při biodynamické masáži?

Dlouho mi vrtalo hlavou, jak se asi tak neodžité emoce můžou ukládat v těle. Připadalo mi to jako ezoterický blábol. Když jsem tělu vrátila pozornost a citlivost, začaly se mi emoce při cvičeních nebo doteku uvolňovat a úřadovat. Takže to nešlo popřít. Ale ještě pár let jsem si počkala na vysvětlení, které přijalo i racio a přišlo od lékařky, která vede kurz biodynamických masáží (skvělá MuDr. Dana Skálová).

Jedná se o tzv. neukončený vazomotorický cyklus. Nejnázorněji je to vidět na příkladu: Když pračlověk potkal medvěda, vyplavil se mu adrenalin, který ho připravil na boj nebo útěk. Což následně, hnán mědvědem, musel taky využít. Tím se adrenalin taky vybil. (Tomu prvnímu impulzu se taky říká červená energie.)

Současná civilizace a normy společenského chování nám v dnešní době sice nedopřejí potkat medvěda, ale adrenalinu a stresu nám dopřávají hojně. Když nás někdo naštve, osočí nebo vyděsí, většinou ubrzdíme svoje reakce na společensky únosnou normu a zbytek potlačíme. Útěk ani útok se nehodí. Tím právě nedokončíme onen vazomotorický cyklus. Dojde jen k částečnému vybití nebo dokonce k zamrznutí. V těle se tak hromadí tzv. reziduální neboli zbytkové napětí. Po hmatu to vypadá jako zatuhlý svalový úpon nebo spasma. Z energetického hlediska je to zkrátka zadržená energie.

Dlouhodobý stres se ukládá podobně, jen tam není ten „šokový efekt“.  

A to je právě to, s čím pracují biodynamické masáže: tedy uvolňování těchto bloků. Stejně funguje i vaginální mapování (masáž pánevního dna). V pánvi si toho ukládáme opravdu hodně.

Co se tedy děje při biodynamické masáži

Na úrovni těla

Někdy masírování na zatuhlých částech bolí, ale masér by měl tlak učinit únosný a je to o komunikaci. Pokud vás dotek bolí, je tam zkrátka něco špatně. Pokud vyloučíte úrazy nebo jiné akutní projevy, nemá tam bolest co dělat. Zadržená „červená energie“ často odchází brněním (rukou, nohou, čelistí). Velmi často jen prohloubeným výdechem nebo zíváním. Proto doporučuju při masážích vědomě dýchat. Rozbíhá se tzv. psychoperistaltika – tedy škrundá v břiše a doslova trávíme emoce. Vyjímečně masáž vyvolá i krkání, pocit dávení nebo kašel. (Většinou je to spojené s třetí až pátou čakrou, tedy solarem, srdcem a krkem – tedy projevem).

Na úrovni emocí

Někdy se neděje vůbec nic a energie odejde fyzickým prožitkem. Někdy se emoce vrátí a proběhnou. Často to jsou slzy nebo vztek. Je dobré se jim otevřít a dovolit si je prožít v té chvíli. Odejde jen to, co už v životě nepotřebujete. Dovolte si alespoň hlasitě vzdychat.

Na úrovni mysli

Někdy je to vysloveně meditační masáž, přicházejí vize a mizíte do svého vesmíru nebo vidíte barvy. Někdy se vrací staré vzpomínky, protože tělo si je pamatuje a vrací nás k nim, když se stažených míst dotýkáme. Někdy má zase přijímající tendence „utíkat v myšlenkách z těla“ ke všedním starostem (nákupní seznam) nebo „zamrzat“ (tělo téměř bez pohybu a bez dechu). To bývá často v případech větších traumat, která si nechceme zvědomit nebo na jejich odhalení ještě nepřišel čas). Je zajímavé pak sledovat kdy, při jakém doteku a na jakém místě utíkáme z těla. A pak se tam laskavě vracet, když se při tom přistihneme.

A co se děje po masáži?

Na úrovni těla pocítíte úlevu. Lépe se vám dýchá, srovná se postoj. Emoce mohou dobíhat i několik dní a je fajn stát se jejich vědomým pozorovatelem a nechat je odeznít. A ba dokonce v řádu týdne nebo dvou můžete pocítit následky v podobě toho, že třeba zrealizujete něco, k čemu jste se dlouho odhodlávali, najdete odvahu něco vyslovit nebo získáte energii k činu nebo k řešení.

Opakované přijímání masáží vede k rozpouštění „krunýře“. To už můžete zaznamenat výraznější změny v aktuálním prožívání, chování i uvolnění starých traumat. Krunýř nás drží v minulosti a kdo o to stojí, že ?

Kde mě najdete?

Orelská 11, Praha 10, vždy v PO- ČT. ZDE je celý kontakt.

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?