Tělo jako chrám

Tantrická masáž jako cesta k sebepřijetí

Woman holding in hand rose quartz heart shaped crystal

Všichni máme nějaký vztah ke svému tělu. Tělo je nositelem našeho života. Nic menšího. Život začíná prvním nádechem a končí posledním výdechem. Nic jiného než láska k němu nám vlastně ani nezbývá. Přesto to tak často není.

V praxi, v kurzech i ve sdíleních jsem se setkala s mnoha typy nepřijetí těla. Vztahujeme se k ideálům vytvořeným reklamami a umělým světem. A trápíme se tím, kde máme oproti tomu ideálu nedostatky. Majitelé ideálních těl prý tvoří asi 4 % populace. A my všichni ostatní máme chtít vypadat stejně? Někdy i velmi krásné ženy se stále cítí být nedostatečné a NE DOST dokonalé. Muži se toho zdají být více ušetřeni, ale podléhají zase tlaku na výkon a výsledky.

Stáří, celulitida, tukové vrstvy, ochlupení, pupínky, špatný tvar, něco je moc krátké, něco moc dlouhé, něco malé, něco velké, něco bolí. Tolik stížností na to, co nás provází celým životem. A tak málo vděčnosti. Spousta žen (ale i mužů) jde pod skalpel, aby dostála ideálům společnosti. Většinou to rozhodnutí maskujeme tím, abychom se líbili ostatním. Ale jádrem je, abychom se líbili sami sobě.

Někdo nemá rád své tělo jako takové, vnímá ho jen jako zdroj bolesti, diskomfortu, studu. Někdo nemá rád jen jeho části a ty zakrývá. Někdo se cítí být oddělen v půli těla, jako by mu dolní část těla ani nepatřila. Někdo pociťuje stud za intimní části svého těla. Někdo cítí výčitky. Někdo po prožití sexuálního traumatu nesnáší dotek. Někdo nemá rád své jizvy. V extrémních případech sahají lidi k fyzickému sebepoškozování. Ale i poškozování se myšlenkami není o nic méně bolestivější. Často jako následek traumat, bolestivých poznámek rodičů, partnerů, kolegů nebo trenérů cítíme své tělo jako NE DOST DOBRÉ.

Tohle všechno je zdrojem nepřijetí a nelásky k sobě. A tohle všechno jde změnit. Můžeme si vybrat, jestli chceme stůj co stůj změnit svoje tělo, trpět v něm nebo změnit svoje smýšlení o něm a svůj vztah k němu. Naše tělo nese celý náš životní příběh. Nepřijetí jeho částí jen zobrazuje nepřijetí událostí, které s tím souvisejí.

Tantrická masáž je celotělová. Spojuje všechny jeho části, je pomalá, meditativní, dává prostor pro vlastní pocity. Dává laskavý dotek všem částem těla a přepisuje negativní vtisky, které si léta shromažďujeme. Pokud u ní máme jako záměr sebepřijetí, není ani hledáním vzrušení a prožitku sexuality (i když je vítaný jakýkoliv prožitek, který to přinese). Můžeme jen nechat o své tělo pečovat a hýčkat ho, cítit dotek na všech částech těla, vnímat uvolnění, přinášet vědomí do doteku. Pozorovat svoje myšlenky, budovat si vztah k odmítaným částem těla. A to vše v bezpečném prostoru, kde nejste posuzováni, kde můžete být sami sebou a kde není žádný tlak na to, co je správně a co ne. Kde cesta je cíl a není potřeba výsledek. V prostoru, kde můžete aktivně zasáhnout do toho, jaký dotek potřebujete, kde budou respektovány vaše hranice a potřeby. Správně je totiž všechno, co přijde. Jakákoliv emoce je vítaná jako cesta k pochopení sebe sama.

Máme právě takové tělo, jaké potřebujeme k našemu životu. Můžeme mu projevovat lásku, péči a vlídnou pozornost a tím si k němu budovat kladný vztah. Každý jsme nezaměnitelný originál s jedinečným příběhem. A jako takoví si zasloužíme úctu a přijetí, které napřed musíme začít projevovat sami sobě. Pak nám ho jako zrcadlo začne projevovat i okolí. Naše vnímání sebe sama je odrazový můstek k lepšímu prožívání života a tomu k tomu, jak si vážit sami sebe.

Sebepřijetí, sebeláska a sebeúcta jsou klíče k lepšímu životu.

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?