Přemýšlela jsem, co jsou základní kameny nějaké životní transformace nebo posunu. A tyhle mi přijdou zásadní. Rozšiřování uvědomění a vytahování položek z nevědomé mysli do vědomí. Energie – náš životní pohon a síla. A nakonec záměr. Zní to hrozně složitě nebo „ezo“, tak to zkusím lidsky :-)

VĚDOMÍ

Přesto, že ze zdravotnického hlediska jsme při vědomí všichni (alespoň ti, kteří to právě čtou), tak vědomá činnost zase tak samozřejmá není. Nejedná se jen o nějaký běžný bdělý stav, ale o vkládání vědomých rozhodnutí a činností do každodenního života a pozorování toho, odkud pramení to, co prožívám, jak myslím a co dělám. Jsme jako ledovec, kde viditelná část je ta menší – to je naše vědomí. A to, co nás ve skutečnosti řídí, co je skryté, je podvědomí, ta část pod vodou. Cokoliv se nám podaří vytáhnout nad pomyslnou hladinu, je dobré. Objevování sebe sama je tak nekonečné jako vesmír. A každé propojení se s nevědomým obsahem je osvobozující, protože najednou máme na vybranou.

Pár příkladů: Když vytáhnu do vědomí svoje vzorce z dětství (třeba jeden hodně zásadní, a to třeba jak jsme od rodičů získávali pozornost a lásku), osvětlí mi to výběr dosavadních partnerů a naskakování do stále stejných vztahových vzorců. Jakmile to spatřím – už nejsem podvědomě tlačena do stále stejných typů partnerů, ale můžu vědomě zvolit změnu. Většinou k lepšímu.

V rámci prožívání mě zase může popouzet nějaké chování partnera, šéfa nebo souseda. Když zjistím, že tím spouštěčem je jeho podobnost s někým, kdo mi kdysi způsobil trauma, popudlivost zmizí.

V nevědomí sídlí také mnoho našich stínů, protože je tam zatlačujeme. Čím víc jich vytaháme, tím méně nás budou ovládat. Pokud byste chtěli zapátrat, tady máte stínovou inspiraci.

Nebo z jiného soudku: pokud se budu hodně bát krachu a chudoby, budu na to myslet tak často, že si to do života přitáhnu. Tak je lepší si vědomě budovat a představovat hojnost, ne?

A takhle můžeme po nevědomých složkách osobnosti pátrat až do smrti. Čím víc vidíme, tím jsme svobodnější a šťastnější. Rozšiřování uvědomění je jedním z kamenů koučinku.

ENERGIE

Hlášky typu „Na to už nemám energii“, „Úplně mě to připravilo o energii.“ nebo „Jsem nádherně nabitá“ používáme asi celkem často. Co to vlastně je, ta energie? Elán? Chuť do života? Tvůrčí energie? Božská energie? Prána? Chi? Všechno je pravda. Kvantová fyzika dokazuje, že jsme víc vlnění, než hmota. (Nedovoluju si to dokazovat nebo obhajovat, jen to se spadnutou bradou papouškuju.) Je to náš pohon. Základní životní energie. A její úroveň fatálně ovlivňuje náš život. Sídlí v těle, ale projevuje se i na duchu. Vnímáním a péčí o tělo i o duši ovlivňujeme vědomě i nevědomě její hladinu.

Brzdí ji bloky, které si proti ní stavíme: vzorce, společenská dogmata, nesebeláska, špatná strava, doslova si ji otravujeme blbou náladou a neochotou se svou „otravou“ něco dělat. Když jsme na dně a energie chybí, musí nastoupit vědomí a vůle – dokopat se k tomu začít znovu o ni pečovat. Jakmile pohon naskočí – vše se dá zase do pohybu.

Tantrické masáže s ní pracují a snaží se ji probudit. Nic naplat, sexuální energie je základní motor a pokud se správně dostane i do vyšších sfér, dělá divy :-) Když ji poprvé pocítíte jako vibraci v těle, je to nádhera.

ZÁMĚR

Je s podivem, kolik lidí žije bez nějakého dlouhodobějšího osobního plánu. Třeba bez představy, kde chci být za 10 let, co chci dělat, co si chci užít, co se chci naučit. Pak se z nás stanou takové bludičky, které přežívají ze dne na den. Pro někoho je „přežít“ možná životní cíl, ale dá se mířit i výš :-) Jakmile své energii dáme cíl, začne ho následovat. Ne, že by člověk neudělal spoustu kroků stranou nebo nevyzkoušel spoustu slepých uliček, to tak nějak k životní pouti patří. I zásadní změna cíle je možná. Ale bez záměru jsme jako plachetnice bez větru. Potácíme se na místě, nic z toho a je to celkem ubíjející nuda. A otrava… A jsme zase bez energie…

Když máme dlouhodobý záměr, lépe se dělají dílčí kroky. Z těch se sestává náš každodenní život a pokud míří k cíli, je každý náš den smysluplný

Takže VĚDOMÍ, ENERGIE A ZÁMĚR. Když se v životě nedaří, tak doporučuju pracovat na všech najednou, jsou propojené. Pak se vše pohne k lepšímu.

Chcete mi nechat vzkaz, něco mi napsat nebo se rovnou objednat?

    Podobné články

    Masáž jako reset nervového systému

    31. 3. 2026|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Masáž jako reset nervového systému

    Masáž není jen o uvolnění svalů. Během kvalitní, pomalé a vědomé terapeutické masáže se mění aktivita mozku, práce srdce, hormonální aktivita, dech i nastavení nervového systému. Tělo se postupně přepíná z režimu stresu a [...]

    Bodywork jako mezioborová disciplina

    6. 10. 2025|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bodywork jako mezioborová disciplina

    BODYWORK ZAPLŇUJE MEZERU MEZI FYZIOTERAPIÍ A PSYCHOTERAPIÍ Fyzioterapie mluví řečí svalů a kloubů, psychoterapie řečí myšlenek a emocí. A mezi nimi — tam, kde se tělo potkává s duší — leží prostor bodyworku. [...]

    Bod úzkosti

    27. 8. 2023|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bod úzkosti

    Bod úzkosti. Tam, kde se úzkost stahuje jako pavučina. O úzkosti se většinou bavíme jako o psychickém stavu. Má celou škálu od strachu, fobií nebo pocitů stísněnosti. O její psychické formě bylo napsáno dost. Někdy [...]

    Co jsou body-psycho-spirituální souvislosti?

    22. 2. 2023|Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Co jsou body-psycho-spirituální souvislosti?

    Jsme komplexní bytosti. Taky se říká jak nahoře, tak i dole. Jak uvnitř, tak vně. Projevené se podepisuje na úrovni TĚLA, PSYCHIKY i DUŠE. Zkrátka pokud nás něco trápí, projevuje se to postupně na všech [...]